6 februari 2025 Nieuws

Open call: Rethinking Waste

Nieuwe open oproep! We bundelen onze krachten met Wahu om het afvalinzamelingssysteem in Indonesië te transformeren. Ben jij een Nederlandse of Indonesische ontwerper die graag een positieve impact wil maken door het bestaande afvalbeheer te heroverwegen? Pak deze kans!

Het afvalinzamelingssysteem in Indonesië is in ontwikkeling, waarbij de overheid geleidelijk een meer formele rol op zich neemt. Toch blijft het systeem sterk afhankelijk van particuliere initiatieven zoals Wahu en de lokale informele afvalsector, waarin afvalinzamelaars een cruciale rol spelen.

Omdat de informele sector een groot deel van het huidige systeem vormt, moet deze worden erkend en meegenomen in nieuwe, geformaliseerde recyclingsoplossingen zoals die van Wahu. Wahu’s missie is om systeemverandering te creëren door een grootschalige, levensvatbare afvalinfrastructuur in Zuidoost-Azië op te bouwen en zo toekomstige vervuiling te voorkomen.

Ontwerpvraag

Hoe kan de informele afvalgemeenschap een betekenisvolle rol spelen in initiatieven zoals Wahu om de afvaluitdagingen in Indonesië aan te pakken?

We zoeken ontwerpoplossingen die de efficiëntie van afvalinzameling verbeteren, afvalinzamelaars versterken en zowel de milieueffecten als de levenskwaliteit verhogen. Afvalinzamelaars zijn enkele van de meest ondergewaardeerde werkers in Indonesië, maar spelen een essentiële rol in het recyclingsysteem. Door hun behoeften te integreren in geformaliseerde afvaloplossingen, kunnen we een systeem creëren dat zowel effectief als eerlijk is.

In dit lab werken Wahu en een team van geselecteerde ontwerpers samen om onderzoek te doen, kansen te identificeren en oplossingen te prototypen die lokaal getest kunnen worden. Door te experimenteren met nieuwe benaderingen, willen we concepten ontwikkelen die Wahu en andere afvalinzamelaars kunnen implementeren bij het opschalen van hun activiteiten.

Naar wie zijn we opzoek?

We stellen een team samen van twee Nederlandse en twee Indonesische ontwerpers. Idealiter komen de ontwerpers uit diverse ontwerpdisciplines, denk aan Product Design, Service Design, Social Design etc. Samen zullen ze een afvalinzamelingssysteem ontwikkelen en prototypen waarin afvalinzamelaars beter worden geïntegreerd in een geformaliseerd kader. Het doel is een efficiënter en duurzamer afvalinzamelingssysteem te ontwerpen, terwijl de werkomstandigheden van afvalinzamelaars worden verbeterd. Om oplossingen te creëren die daadwerkelijk aansluiten bij de lokale behoeften, worden ze co-ontworpen met afvalinzamelaars, bewoners, de industrie en overheidsinstanties.

Ben jij klaar om afval om te zetten in een kans? Lees de briefing en meld je aan vóór 9 maart.

Dit lab wordt mede mogelijk gemaakt door Erasmus Huis Jakarta.